Kanał Augustowski w kulturze trzech narodów

W niedzielę 25 sierpnia 2018 r. przy śluzie Dąbrówka na białoruskiej części Kanału Augustowskiego odbyła się 19 edycja Festiwalu "Kanał Augustowski w kulturze trzech narodów".

Udział wzięli artyści z trzech państw położonych nad Kanałem Augustowskim. Polskę reprezentował zespół "Melodia" z Augustowa z Dyrektorem Augustowskich Placówek Kultury Anną Jastrzębską reprezentującą burmistrza Augustowa.

Wśród wykonawców z Białorusi zaprezentowały się zespoły z domów polskich z Iwieńca, Nowogródka, Słonimia, Ostrowca. Obecny był Prezes Związku Polaków na Białorusi Mieczysław Łysy z Mińska, Wiceprezesi Związku Stanisław Buraczewski z Iwieńca oraz Kazimierz Znajdziński z Grodna.

Litwę reprezentowały zespoły z Łoździej i Druskiennik. Festiwalowi towarzyszyły liczni rzemieślnicy, twórcy ludowi i producenci z zakładów z Rejonu Grodzieńskiego.

Nasz Związek reprezentował Wiceprzewodniczący Andrzej Chmielewski z Augustowa, pomysłodawca i organizator polskiej edycji Festiwalu, która po raz 6 odbyła się 5 sierpnia w Augustowie.

Polską prezenterką na scenie była nasza zaprzyjaźniona dziennikarka Radia Grodno Julia Juchniewicz zapowiadająca polskie zespoły nienaganną polszczyzną (absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego). Obecna była również nasza przyjaciółka Natalia ze Słonimia. Niestety, nie dopisała pogoda i kulturalną ucztę zakłóciły opady deszczu.

/-/Andrzej Chmielewski