Copa i Cogeca z radością przyjęły dziś w Brukseli wiadomość o porozumieniu w sprawie umowy handlowej między UE i Japonią, podkreślając jednocześnie korzyści dla unijnego sektora hodowli zwierzęcej oraz sektora wina.
Przewodniczący Copa, Martin Merrild powiedział: „Wiadomość o porozumieniu w sprawie tej ambitnej umowie ucieszy unijnych producentów. Uważamy, że na otwarciu japońskiego rynku może skorzystać przede wszystkim nasza branża mięsna oraz mleczarska, a także wino i przetworzone produkty o wysokiej wartości dodanej. Wierzymy też, że pozytywnie wpłynie to na gospodarkę obydwu regionów, gdyż łączy nas cel stworzenia zrównoważonego sektora rolnego oferującego bezpieczną żywność wysokiej jakości oraz utrzymującego gospodarstwa rodzinne".
Przewodniczący Cogeca,Thomas Magnusson powiedział: „Cieszymy się też, że Japonia zgodziła się na uznanie unijnego systemu oznaczeń geograficznych, mającego na celu ochronę przed podrabianymi produktami spożywczymi. Ochroni to aż 205 produktów. Umowa nie będzie stanowiła zagrożenia japońskiej produkcji żywności, która podobnie jak UE bazuje na modelu gospodarstw rodzinnych. Ryż, czyli produkt, o którego rynek Japończycy najbardziej się martwili, został zupełnie wyłączony z umowy. Jest to też pozytywny sygnał dla innych partnerów handlowych, ułatwiający uzyskanie wyważonych umów w przyszłości".
Zgodnie z umową, stopniowo zmniejszane będą opłaty celne za eksport wołowiny oraz stopniowo wycofane zostaną minimalne ceny wieprzowiny. Nie będzie żadnych ograniczeń w handlu serami twardymi oraz zwiększone zostaną kontyngenty taryfowe dla pozostałych produktów mlecznych. Handel wina nie będzie w żaden sposób ograniczony.
źródło: komunikat prasowy Copa Cogeca